Zatrzymanie przez funkcjonariuszy policji na drodze nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń z życia kierowcy. Często w takich sytuacjach kierują nami emocje, które utrudniają ocenić zasadność obciążenia nas mandatem karnym, powodując, że bez zastanowienia przyjmujemy na siebie karę. Istnieje jednak kilka możliwości, dzięki którym można uchylić przyjęty mandat.

Wniosek o uchylenie mandatu należy złożyć w terminie 7 dni od dnia jego przyjęcia do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym wystawiono mandat. Przeprowadzenie postępowania w sądzie jest bezpłatne. Na zakończenie posiedzenia sędzia wyda postanowienie o uchyleniu mandatu albo odmowie jego uchylenia, które jest niezaskarżalne, a więc nie ma możliwości odwołania się od takiej decyzji sądu.

Jest tylko kilka przypadków kiedy możemy uchylić przyjęty mandat. W pierwszej kolejności za działanie, które nie było wykroczeniem. Na przykład jeżeli przyjelibyśmy mandat za złe parkowanie samochodu, to we wniosku o uchylenie mandatu nie możemy dowodzić, iż jednak zaparkowaliśmy auto prawidłowo (np. bo zakaz parkowania obowiązywał parę metrów dalej) ale musielibyśmy wykazać, iż niewłaściwe zaparkowanie pojazdu w danym miejscu w ogóle nie stanowiło w myśl prawa wykroczenia lub  na przykład określone działanie było wykroczeniem tylko do 14 kwietnia, a policjant wystawił mandat 15 kwietnia. W drugiej kolejności uchylić mandat możemy za działanie, za które może ukarać tylko sąd — na przykład grozi za to areszt, a nie mandat, a także za działanie w obronie koniecznej lub obronie dobra chronionego prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć. Na przykład parkujemy samochód w niedozwolonym miejscu, by ratować czyjeś życie. Ostatnią przesłankę stanowi działanie, które zostało spowodowane chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych.

Podsumowując zanim przyjmiemy mandat zastanówmy się czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie i jakie są nasze szanse w postępowaniu przed sądem. Gdy uznamy już po przyjęciu mandatu, że został on wydany niesłusznie, mamy znacznie bardziej ograniczone możliwości uchylenia się od kary.

Informujemy, że powyższy artykuł nie jest opinią ani poradą prawną i nie może służyć jako ekspertyza przed sądem, urzędem czy osobą prywatną. Proszę pamiętać, że ze względu na długość opracowania artykuł dostarcza jedynie informacji ogólnych, które w konkretnym przypadku nie mogą zastąpić porady prawnej.

Przypominamy, że osoby posiadające Ochronę Prawną CDO24 mogą zawsze, na bieżąco zasięgnąć dodatkowych informacji w departamencie prawnym CDO24 pod numerem telefonu 801 003 138. Pozostałe osoby zainteresowane posiadaniem ochrony prawnej zapraszamy do zapoznania się z ofertą CDO24./MS